یکی از معیارهای مهم در مبحث سئوی وب سایت ، دامین اتوریتی یا همان اعتبار دامنه وب سایت است که در واقع به معنای قدرت یک وب سایت بر اساس برخی از فاکتورهای مهم در زمینه بهینه سازی سایت است و یا پیج اتوریتی تفاوت دارد .

پیج اتوریتی تنها اعتبار و امتیاز یک صفحه از وب سایت است معمولا هنگامی که یک وب سایت شروع به کار می کند دامین اتوریتی آن ۱ در نظر گرفته می شود و به تدریج با بهبود وضعیت سایت و افزایش دریافت بک لینک‌ها این فاکتور در سایت بالاتر می رود. بهترین دامین اتوریتی ، ۱۰۰ است اما دست یابی به آن به سادگی امکان پذیر نیست و تنها برخی از سایت های معتبر و پر بازدید مانند فیس بوک و یا توییتر هستند که رتبه بالایی دارند.

در بدو حیات ، سایت های جدید دامین اتوریتی “یک” دریافت می کنند تا به تدریج با دریافت بک لینک  افزایش Domain Authorithy  برای آنها رخ دهد  .

کسب و کارهای کوچک و سایت هایی که لینک داخلی کمتری دارند معمولا دامین آتوریتی پایین تری دارند .

⚡ دامین اتوریتی نماینده قدرت لینک سازی کل دامین است ، پیج اتوریتی فقط برای یک صفحه مشخص این کار را انجام می دهد

Page Authority و  Domain Authority گاهی به اختصار PA و DA نامیده می شوند.

بررسی تعداد و کیفیت لینک‌ها ، محبوبیت وب سایت نزد کاربران و برخی فاکتورهای دیگر در تعیین این رتبه نقشی اساسی دارند

تعیین وضعیت دامین اتوریتی وب سایت برای مدیران سایت اهمیت بالایی دارد . به همین دلیل ابزارهای متعددی برای این کار توسعه یافته اند.

 

کاهش رتیه Domain Authority در آپدیت جدید moz

 

همانطور که در مطالب قبلی بیان شد برای افزایش دامین اتوریتی باید از شر لینک های بد و ضعیف خلاص شوید و لینک های قوی به وب سایتتان لینک کنید

خب جدیدا مشاهده کردید زمانی که بخواهید دامین اتوریتی و پیج اتوریتی خود را چک کنید یک تغییر ناگهانی در میزان ان مشاهده خواهید کرد آن هم بدلیل اپدیتی است که moz جدیدا در هسته خود جهت بررسی وب سایت ها اعمال کرده است . خب جای هیچ گونه نگرانی نیست چون تغییر الگوریتم و اپدیت یک چیز عادی است و وب سایت ها باید طبق این الگوریتم ها مسیر خود را تغییر دهند اما فراموش نکنید که مسیر نهایی و هدفی که دارید یکی است

 

مهمترین دلیل افت دامین اتوریتی

مهم ترین عاملی که باعث افت امتیاز سایت ها در دامین آتوریتی شده است، ادقام امتیاز اسپم دامنه (spam score) با اعتبار دامنه (domain authority) است.
در گذشته اعتبار دامنه یک سایت با توجه به لینک ها، بازدید ها، تعداد جستجو ها و… افزایش پیدا میکرد و نرخ اسپم اسکور سایت به صورت جداگانه در صورت استفاده از بک لینک های مخزب و دیگر روش های اسپم، افزایش پیدا میکرد.

اما طبق گفته سایت moz ، از این به بعد امتیاز spam شما به صورت مستقیم در دامین آتوریتی سایت شما تأثیر دارد و میتواند باعث کاهش یا افزایش آن شود.

طبق گفته های راس جونز ، علاوه بر افزایش اهمیت اسپم اسکور ، سایت moz سعی کرده تا حد امکان الگوریتم های ابزار سایت اکسپلور خود را همگام با الگوریتم های گوگل کند. همینطور گفته شده که تغییرات الگوریتمی این ابزار از ایم به بعد بیشتر به الگوریتم های گوگل مثل پاندا و پنگویئن میشود.

موضوعی که در این مقاله سایت ماز به آن اشاره شده این است که بهتر است شما از ابزار سایت اکسپلورر moz فقط به عنوان یک ابزار آنالیز نسبی و نه مطلق استفاده کنید. کاهش اعتبار دامنه های شما در رتبه بندی شما در گوگل تأثیری نخواهد گذاشت  نباید برای آن نگران باشید.

نکته دیگری که مدیران سایت moz نگران آن هستند، مشکلاتی است که که ممکن است این کاهش اعتبار دامنه ها برای سئو کاران با مشتریان آنها به وجود بیاید. از همین رو درداین مقاله گفته شده که این موضوع هیچ ربطی به سئو کاران سایت شما ندارد و این یک منبع قابل استناد است تا باعث رفع نگرانی سئو کاران شود.

 

کاهش شدید اعتبار دامنه domain authority در سایت های معتبر

تغییرات اعتبار دامنه ها به مرور بر روی تمامی سایت های سطح وب اعمال میشود و شاید کمی زمان ببرد.
در این بین ۱۰ سایت بزرگ ایرانی و خارجی با افت شدید اعتبار دامنه ها روبرو بودند. این سایت ها را در پایین برای شما فهرست کرده ایم

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت بلاگفا به ۲۲ در moz

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت بلاگ به ۶۰ در moz

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت ورزش۳ به ۵۰ در moz

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت دیجی کالا به ۵۲ در moz

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت نمناک به ۳۲ در moz

همچنین سایت هایی مثل دیوار، شیپور و… نیز با کاهش دامین آتوریتی روبرو شده اند اما در مقابل بعضی از سایتها مثل آپارات با افزایش اعتبار همراه بوده اند.

 

میزان افت اعتبار domain authority

📌 اگر وب سایت شما از دامنه های مختلفی لینک گرفته باشد شما فقط ۶٫۱ درصد افت رتبه در MOZ خواهید داشت و میزان افت DA  شما چشمگیر نخواهد بود. در واقع این مورد جای نگرانی ندارد و برای عموم سایت ها اتفاق افتاده است.

📌 آن دسته از سایت هایی که لینک هایی را خریداری کرده اند ۱۵٫۹ درصد افت داشته اند. یعنی اگر شما هم جزو سایت هایی هستید که لینک خریداری کرده اید به جهت لینک سازی مطمئناً ۱۵٫۹ درصد افت را خواهید داشت

📌 لینک گرفتن از نظرات حدود ۳۴ درصد از آتوریتی وب سایت شما را کاهش خواهد داد

📌 وب سایت هایی که به فروش بک لینک مشغولند حدود ۵۶ درصد از رتبه خود را از دست خواهند داد در MOZ ، یعنی دقیقاً رتبه دامین اتوریتی این سایت ها حدوداً نصف خواهد شد.

📌 گاهاً سایت هایی را دیده اید که دامنه هایی با آتوریتی بالا را به فروش می رسانند. اگر ما این مورد را مشاهده کنیم که یک سایت مدتی غیر فعال بوده و دوباره فعالیت خود را آغاز نماید و البته به نام شخص دیگری انتقال یابد رتبه این سایت را در MOZ حدود ۶۱ درصد کاهش خواهیم داد.

📌 لینک سازی شبکه ای یا همان لینک های چند مرحله ای که به صورت خود ساخته توسط افراد ساخته میشود اگر بر روی سایت شما اعمال شود ۷۹ درصد کاهش رتبه را برای سایت شما به همراه خواهد داشت.

📌 بسیاری از افراد به این کار مشغولند که سایت هایی را ثبت مینمایند سپس برای آنها لینک سازی مینمایند تا به یک رتبه متوسط آنها را برسانند و در نهایت به صورت حراجی آنها را میفروشند. این دسته از سایت ها ۹۵ درصد از رتبه خود را از دست خواهند داد.

📌 دامنه های سریالی به آن دسته از سایت هایی گفته میشود که با یک نام و اضافه شدن اعداد به صورت پی در پی ساخته شده اند مانند: Jibano1.com  Jibano2.com  Jibano3.com

این مورد را بیشتر ایران زیاد استفاده میشد بدین صورت که پس از فیلتر شدن شماره بعدی دامنه را به ثبت میرسانند. این دسته از سایت ها ۹۷ درصد کاهش رتبه در دایمین اتوریتی مشاهده خواهند کرد.

نمونه وب سایت هایی که با افت رتبه domain authority مواجه شده اند

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت زومیت از ۷۰ به ۵۰

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت دیجیاتو از ۶۰ به ۴۲

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت بیتوته از ۸۲ به ۴۶

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت نمناک از ۶۶ به ۴۲

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت نی نی سایت از ۵۶ به ۲۷

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت فارس نیوز از ۷۷ به ۸۲

کاهش اعتبار دامنه (domain authority) سایت ایسنا از ۸۲ به ۸۵

همانطورکه مشاهده می کنید دامین اتوریتی بسیاری از وب سایت های ایرانی تغییرات زیادی داشته است.

در ابتدا توجه کنید که دامین اتوریتی یک معیار نسبی است و کنار هم گذاشتن da دامنه های مختلف در کنار هم، این معیار را معنی می کند. مهم نیست که دامین اتوریتی وبسایت شما افت کرده یا افزایش یافته! چیزی که اهمیت دارد این است که دامین اتوریتی وبسایت شما نسبت به وبسایت های مرتبط در زمینه کاری شما افت کرده یا بهبود داشته است.

در نهایت قابل ذکر است که تمامی وبسایت ها الزاما دچار افت در دامین اتوریتی خود نشده اند و برخی وبسایت ها بهبود نیز داشته اند (برخی نیز ثابت مانده اند).

🔔 اما سوال زیادی که بسیاری از کاربران می پرسند: آیا مجددا در سیستم Authority تغییر بوجود میاید؟

⚡ مطمئن باشید باز هم شاهد تغییر خواهیم بود. همه چیز به نتجه تست توسط moz بستگی دارد. نتیجه تست هرچه باشد باز هم شاهد تغییراتی در امتیازدهی خواهیم بود

اما نکته پایانی: به حاشیه های سئو توجه نکنید. تمرکز خود را فقط روی موتورهای جستجو و کسب رتبه بهتر در نتایج آنها بگذارید.

 

نکات جلوگیری از افت دامین اتوریتی

  • مراقب لینک های اسپم باشید چون این الگوریتم با هدف جلوگیری از لینک های بی کیفیت و اسپم طراحی شده است و می تواند درجا سایت هایی که لینک های بی کیفیت و اسپم دارند را شناسایی کند. و در نهایت رتبه دهی خود را انجام دهد که مطمعنا رتبه خوبی نمی دهد!
  • کسانی که از سایت هایی با Domain Authority بالا مثلا ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۷۰ و… لینک گرفته بودند با اجرای این الگوریتم، ممکن است به واسطه پایین آمدن رنک این سایت ها ارزش لینک های ورودی شما پایین بیاید و رتبه شما کاهش پیدا کند.
  • در سریعترین زمان باید استراتژی های سئو و تبلیغاتان را بازنگری کنید.
  • باید از دامین اتوریتی به عنوان یک معیار مقایسه ای بین سایت های مشابه و یا در یک طبقه بندی استفاده کنید. نباید صرفا به رتبه بندی دامین اتوریتی سایت خود نگاه کنید. از حالا می بایست مرتبا آن را با رقبا مقایسه کنید.

 

همچنین موز اعلام کرده ، ما به این تغییرات ملاک های رتبه دهی دامین اتوریتی ادامه خواهیم داد و همانطور که Google هر ساله صدها تغییر در الگوریتم خود انجام می دهد، ما قصد داریم که به گوگل بیشتر نزدیک بشیم. حتی زمانی که گوگل به روز رسانی های الگوریتم اساسی مانند پنگوئن یا پاندا را انجام می دهد، می توانید احساس اطمینان کنید MOZ هم دارای الگوریتم هایی است که آپدیت و بروز می شود. بنابر این منتظر اینگونه تغییرات بزرگ در آینده باشید و دفعات بعدی شوکه نشوید.

تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا در مورد این آپدیت بیشتر کسب اطلاعات نماییم 

 

 

  مناسبترین پیوند یکتا برای وردپرس